Інтелектуальна власність

Контактна особа : Карасьова Людмила Іванівна
Контактний E-mail : karaseva.mila77@gmail.com
Контактний телефон : +38 099 128 27 97
Контактний факс/телефон : (0629) 52-34-01
«Символ робить гроші, якщо знати як його зареєструвати і змусити працювати»



Донецька торгово-промислова палата надає безкоштовні усні консультації з усіх питань інтелектуальної власності, пов'язані з торговельними марками, авторськими правами і іншими об'єктами інтелектуальної власності. Наша основна спеціалізація «знаки для товарів і послуг», або «торговельні марки». Ми допоможемо розібратися в питаннях захисту авторських прав, виборі способу охорони результатів вашої творчої діяльності, порядку реєстрації прав та інших питаннях.

Фахівці Донецької торгово-промислової палати надають консультації щодо реєстрації торговельних марок та пропонують наступні види послуг:
- здійснення попереднього пошуку, а також проведення аналізу і підготовка рекомендацій;
- підготовка і подача необхідного пакету документів для реєстрації торговельної марки;
- юридичний супровід під час реєстрації та публікації заявки на знак для товарів і послуг до отримання свідоцтва;
- складання договору про передачу права власності на торговельну марку, ліцензійного договору і реєстрація їх в Укрпатенті.
- допомога в реєстрації авторських прав.

Ми завжди готові надати вам всі необхідні консультації по телефону або електронній пошті. Ніяких зобов'язань з вашого боку, просто зателефонуйте, сформулюйте своє питання, а ми проаналізуємо вашу ситуацію і запропонуємо оптимальний план подальших дій. Міцні партнерські відносини з клієнтами дуже важливі для нас, тому в своїй діяльності ми завжди орієнтуємося в першу чергу на інтереси клієнта.

Які документи необхідно надати в ДТПП для реєстрації торговельної марки?
- для реєстрації на фізичну особу потрібно тільки паспорт та ІПН;
- для реєстрації на юридичну особу - копії документів про реєстрацію компанії і свідоцтва платника податку;
- гарантійний лист-заявка ( для фізичних осіб, для юридичних осіб)
- довіреність на представника у справах інтелектуальної власності на представництво інтересів заявника і ведення процедури реєстрації ( для фізичних осіб, для юридичних осіб)
- зображення знаку (необхідно надати в квадраті 8 х 8 см.),в кількості:
- 6 штук - якщо знак чорно-білий
- 12 штук - якщо знак кольоровий.

Навіщо реєструвати торгову марку?
Практика роботи Донецької торгово-промислової палати показує, що багато підприємців не знають або не приділяють належної уваги реалізації тих бізнес - можливостей, які обіцяє реєстрація торговельної марки. Багато підприємців-початківців дуже часто не бажають офіційно реєструвати торговельну марку, посилаючись на "так мені поки що не треба", і просто банальне небажання нести додаткові витрати. Однак слід розуміти, що недобросовісна конкуренція - це реальність сьогоднішнього ринку і досить часто виникають випадки привласнення торгових марок, тобто реєстрація недобросовісними конкурентами чужих торгових марок, власники яких використовували ці ТМ без реєстрації. В таких випадках первинному власнику необхідно доводити свій пріоритет і оскаржувати свідчення на ТМ, що не завжди вдається зробити.

Саме реєстрація та отримання охоронного документу (свідоцтва) дає його власнику право не тільки використовувати свій об'єкт, а й право забороняти будь-кому використовувати зареєстрований об'єкт або дозволяти його використання на певних умовах. Крім того, в разі порушення прав на зареєстрований об'єкт, наприклад в разі використання недобросовісними конкурентами вашої торгової марки без дозволу, ви зможете захистити свої права без додаткових витрат і втрати часу на збір доказової бази.

Переваги використання зареєстрованої торговельної марки
Правова охорона знаку для товарів і послуг обумовлена необхідністю можливої недобросовісної конкуренції (отримання прибутку за рахунок чужої репутації) і захисту від підробок.

Реєстрація торгової марки забезпечує:
- підтвердження свідоцтвом виключного права на знак і на його використання;
- занесення в митний реєстр і опублікування знаку та даних про власника в офіційному бюлетені «Промислова власність», який поширюється в Україні і в більш ніж в 30 країнах світу і тим самим забороняє ввезення через кордон України контрафактних товарів, які маркуються вашою торговою маркою;
- реалізацію в режимі виключного права основних функцій торговельної марки: товару або послуги ідентифікації товару і виробника; рекламування;
-полегшення запам'ятовування товару або послуги, допомагаючи споживачеві відрізнити їх от аналогічних; стимулювання забезпечення якості; стимулювання бажання покупця вибрати саме цей товар або послугу.
- можливість купити, продати або внести в статутний фонд підприємства торговельну марку як нематеріальний актив;
- можливість отримувати додаткові доходи від передачі прав на використання торговельної марки за ліцензійними договорами, договорами франшизи.

Використання торгової марки в господарській діяльності як нематеріальний актив дозволяє:
- сформувати значний статутний капітал без відволікання грошових коштів, а також забезпечити доступ до інвестицій та кредитів, так як виключні майнові права на ТМ і ліцензії можна використати нарівні з іншим майном в якості запоруки при отриманні банківських кредитів;
- включати в собівартість продукції амортизаційні відрахування по об'єкту інтелектуальної власності в нематеріальні активи підприємства на законних підставах.
- поставити на баланс, підтвердивши документально права власності на торговельну марку.

Крім того, реєстрація торгової марки дозволяє її власнику для оповіщення про своє виключне право поміщати поруч з зареєстрованим знаком символ ®, а також тільки Зареєстрована торгова марка може отримати доменне ім'я в зоні національного домену верхнього рівня UA.
Своєчасно захищаючи свої пріоритети, ви отримуєте законні переваги на ринку товарів і послуг. Саме своєчасна реєстрація є основним способом захисту вашої інтелектуальної власності. Зареєструвавши свою торгову марку, ви отримуєте виняткові права на володіння і розпорядження нею, в тому числі ви можете передати права на ТМ.

Що реєструють в Україні як торговельну марку?
Торговельні марки можуть бути як позначення або як комбінація позначень.

Такими позначеннями можуть бути, зокрема, слова, у тому числі власні імена, літери, цифри, зображувальні елементи, кольори та комбінації кольорів, це може бути назва підприємства, фірмові слогани, етикетки напоїв, упаковка.

В Україні ви можете зареєструвати різні види торговельних марок:
-словесні (слова або сполучення слів, лозунги та таке інше. Графічне виконання
таких позначень може бути представлено з використанням звичайного або
оригінального шрифту);
- зображувальні (включають різні зображення, малюнки, символи, що мають певні ознаки, побічно пов'язані з виробником товарів або особою, що надає послуги);
- комбіновані ( включають словесні і зображувальні елементи);
- об'ємні (тримірне зображення, зокрема, особлива форма пляшки для вина, упаковки для майонезу);
- звукові ( можуть бути різні звуки – звук дзвона, імітація гарчання лева).

ТМ краще реєструвати в кольорі або чорно-білій?
Це питання вимагає розгляду індивідуальної ситуації. У разі, якщо заявник вважає кольорове виконання ТМ розрізняльною ознакою, він має подати зображення позначення в цьому кольорі або поєднанні кольорів. Якщо ви не претендуєте на колір, як на відрізняльну ознаку ТМ, або плануєте використовувати ТМ у будь – якому кольорі, зображення ТМ подається у чорно-білому виконанні.

На кого реєструвати торговельну марку?
Торговельна марка може бути зареєстрована як на фізичну, так і на юридичну особу. Малий бізнес частіше реєструє ТМ на фізичну особу. В цьому випадку виключні права на використання торговельної марки належать тільки одній людині і він має право самостійно використовувати торговельну марку, передавати права або продавати повністю їх на використання іншим особам і компаніям.
Якщо торговельна марка реєструється на підприємство, то права на використання і отримання будь-якого виду прибутку від цієї торговельної марки належить підприємству. Незалежно від кількості засновників, жоден з них не зможе використовувати цю ТМ особисто і самостійно приймати рішення про використання цієї ТМ. А якщо торговельна марка реєструється на групу осіб (двоє і більше фіз. осіб, юр. лиц, або фіз. осіб і компаній) - то у кожного учасника реєстрації є право голосу в використанні ТМ, вони всі мають рівні частки в отриманні прибутку від цієї ТМ. Без узгодження з іншими заявниками учасники не можуть самостійно приймати рішення щодо використання даної ТМ.

Терміни реєстрації ТМ:
- При наявності усіх документів, оформлення і відправка заявочних документів в Укрпатент здійснюється протягом 3 робочих днів.
- У період не менш 2 місяців Укрпатент видає «пріоритетну довідку», де вказується дата прийняття заявки і номер заявки, що є важливим аргументом при виникненні суперечок.
- Стандартні терміни реєстрації ТМ в Укрпатенті складає 16-18 місяців, у цій період торговельна марка проходить експертизу по суті і замовнику видається рішення про видачу або відмову у видачі охоронного документу - «Свідоцтво про реєстрацію знаку для товарів і послуг». Крім цього існує прискорена реєстрація за 6-7 місяців.
Свідоцтво видається терміном на 10 років з правом подальшого продовження на наступні 10 років і т.д.

Скільки коштує реєстрація ТМ:
1. Вартість послуг Донецької ТПП становить 3000 грн. в т.ч. ПДВ. Оплата здійснюється на підставі рахунку, виписаного після подачі вами в Донецьку ТПП заявки.
2. Сума збору в Укрпатент за подачу заявки для реєстрації знаку становить:
4000 грн. за кожний клас товарів і послуг, заявлених для реєстрації (згідно МКТП).+ 1000 грн. - якщо знак кольоровий.

Незважаючи на певні складності і витрати на реєстрацію, переваги використання зареєстрованої торгової марки очевидні, оскільки під охороною торгова марка є найважливішою складовою інтелектуального капіталу підприємства.