У сьогоднішній реальності з’явилося безліч питань, які потребують негайних відповідей та рішень. Команда експертів ГО «Електронна республіка» за сприяння Програми USAID “Конкурентоспроможна економіка України” (КЕУ) розробила ряд важливих методичних матеріалів з питань:
Оскільки процедури фіксації збитків бізнесу ще розробляються урядом для окремих категорій майна, даний алгоритм створено з урахуванням діючих правових норм та на основі консультацій юристів.
1. Фіксування початкового стану майнаЗібрати максимально повний пакет правовстановлюючих документів: витяги про право власності чи користування, технічні паспорти, договори, бухгалтерські документи, фінансова звітність, оцінка майна, дозвільні документи, ліцензії тощо.
Зробити декілька копій, в тому числі – електронних (відсканувати, зберегти на фізичному носії інформації та на хмарному сервісі).
2. Фіксація факту збитків чи пошкоджень майна саме від російської агресіїЗвернутися до правоохоронних органів (наприклад, Нацполіції) чи ДСНС для фіксації події.
Після внесення даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань чи складання актів та протоколів отримати копії таких документів.
Самостійно зафіксувати подію
2. Отримання письмових доказів. На додачу до відеофіксації або замість неї можна зафіксувати знищення чи пошкодження майна письмово:
3. Збереження повідомлень у ЗМІ, публікацій у соцмережах, що доводять факт пошкоджень від дій російського війська (зберегти веб-сторінки у вигляді pdf-файлів або завантажити матеріали на фізичний носій інформації чи на хмарний сервіс).
3. 3вернення до уповноважених органів*До представників військово-цивільної адміністрації чи обласної державної адміністрації, оскільки саме вони відповідальні за фіксацію збитків підприємствам недержавної форми власності
До правоохоронних органів – Національної поліції https://npu.gov.ua/ (якщо це не було зроблено раніше) чи до Офісу Генерального прокурора https://gp.gov.ua/
Через сайт https://WarCrimes.gov.ua (для воєнних злочинів, наприклад, знищення об’єктів цивільної інфраструктури)
Через сайт “Росія заплатить” https://damaged.in.ua/
До Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду https://icc-cpi.int/ (в разі шкоди від воєнних злочинів)
До Європейського суду з прав людини https://echr.coe.int/ або https://espl.com.ua/
*Незважаючи на те, що порядок виплати компенсацій ще не врегульований, вважаємо, що звертатися з повідомленням про втрату чи пошкодження майна від дій російської армії слід робити за першої можливості.