ГАРЯЧА ЛIНIЯ +38 (050) 477-01-11, +38 (067) 567-01-11

Міжнародна торгівля та інcтрументи торговельного захисту для малого та середнього підприємництва (мсп) та організацій з підтримки бізнесу

24 вересня 2019 р.

Організатор : ДОНЕЦЬКА ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА ПАЛАТА Місце проведення : м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого 48а Час початку заходу : 11:00 Контактна особа : Олег Миколайович Бедзай Контактний телефон : +38 (050) 347-85-73 Контактний e-mail : oleg.bedzay@donetskcci.com
Запрошуємо Вас взяти участь в роботі спільного засідання Комітету по малому і середньому бізнесу Донецької торгово - промислової палати та Комітету підприємців малого та середнього бізнесу ТПП України на тему «Міжнародна торгівля та інcтрументи торговельного захисту для малого та середнього підприємництва (мсп) та організацій з підтримки бізнесу»: захід відбудеться за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ), Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України, Всеукраїнської асоціації роботодавців.

Засідання відбудеться 24 вересня 2019 року у конференц-залі Донецької ТПП
(м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого 48а).
Початок об 11:30. Реєстрація з 11:00.
Будемо раді Вашій участі в роботі Засідання.
Просимо Вас підтвердити свою участь в Засіданні, а також, в разі необхідності, надіслати коригування по документації його роботи (див. Додаток) до 19 вересня 2019 року за телефоном: моб. +38 (050) 347-85-73; е-mail: oleg.bedzay@donetskcci.com (контактна особа - Олег Миколайович Бедзай)

ДОДАТОК 1

ДОНЕЦЬКА ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА ПАЛАТА
ЗАСІДАННЯ КОМІТЕТУ ПО МАЛОМУ ТА СЕРЕДНЬОМУ БІЗНЕСУ
при підтримці Проектів USAID
«Економічна підтримка Східної України»
«Демократичне врядування на Сході України»м. Краматорськ 11-00

12 червня 2019 року
Круглий стіл: «Адвокація для поліпшення місцевого законодавства
в сфері надання бізнес-послуг»

ПОРЯДОК ДЕННИЙ:


Модератор - Іван Мукомел - менеджер по імплементації проектів, Проект USAID «Демократичне врядування на Сході України»

1.Проект USAID «Економічна підтримка Східної України». Можливості підтримки малого і середнього бізнесу.
(Соловйов Анатолій - менеджер з розвитку громад, Проект USAID «Економічна підтримка Східної України»).

2. Проект USAID «Демократичне врядування на Сході України» (Іван Мукомел - менеджер по імплементації проектів, Проект USAID «Демократичне врядування на Сході України»).

3. Адвокація в сфері надання бізнес-послуг. Термінологія.

4. О. проблемні питання розвитку малого і середнього бізнесу. Що Вам заважає розвивати бізнес?
Дискусія (в форматі «вільний мікрофон»)

5. Підведення підсумків.

Були присутні: Додаток 1

СЛУХАЛИ:
Борозєнцев С.В. ознайомив з порядком денним; попросив, в разі необхідності, вносити пропозиції/доповнення. передав слово Мукомелу І.
Мукомел І. доповів, що Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у 2018 році почало два проекти на підтримку демократичного управління та стійкості економіки на сході України. Проекти розраховані на 5 років (до 2023 року) і діють у Донецькій та Луганській областях із можливістю залучення інших областей, що постраждали внаслідок конфлікту. Один проект спрямований на зміцнення впливу громадян на місцеву владу, а інший - на оздоровлення економіки регіону повинен надати допомогу приватним підприємцям і малому і середньому бізнесу, що працює в конкурентних секторах економіки на сході України. Передав слово Соловйову А.


ВИСТУПИЛИ:
Соловйов А. розповів, що Проект USAID «Економічна підтримка Східної України» (проект USAID), який фінансує Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та реалізує компанія DAI Global LLC (DAI), спрямований на поліпшення економічної ситуації постраждалих від конфлікту територій на сході України, особливо в Донецькій і Луганській областях. Діяльність Проекту USAID зосереджена на трьох основних завданнях: стабілізіція економіки; підтримка розвитку малих і середніх підприємств (МСП) та їх інтеграція в економіку; підвищення віри населення в економічний успіх Східної України. Основна увага Проекту USAID «Економічна підтримка Східної України» буде приділятися тим заходам, які можна реалізувати оперативно і з високою ефективністю. Робота буде спрямована на задоволення потреб економічного розвитку місцевого бізнесу та громад, в той же час буде закладатися основа для довгострокових інвестицій в майбутньому. Проект USAID надасть безпосередню допомогу новим і вже існуючим підприємствам, одночасно налагоджуючи зв'язки і співробітництво з усіма зацікавленими сторонами для того, щоб сформувати сприятливе середовище для бізнесу в Східному регіоні. Надаючи підтримку підприємствам малого і середнього бізнесу Проект USAID зосередиться на розвитку секторів сільського господарства, інтернет-технологій та виробництва. Проект USAID «Економічна підтримка Східної України» буде співпрацювати з широкою громадськістю, куди увійдуть представники ділових і урядових кіл, місцеві громади та громадські організації, викладачі та студенти вищих навчальних закладів, журналісти і місцеві бізнес-лідери. Така синергія потрібна для формування загального оптимістичного бачення успішного економічного майбутнього Східної України. Ще в проекті буде компонент профтехосвіти. Проекту цікаво допомогти роботодавцям розробити власні (можливо галузеві) програми підготовки кадрів. Хочемо працювати з ВУЗами, училищами з модернізації та актуалізації їх програм і поліпшення взаємодії з роботодавцями. Головний офіс знаходиться в м Краматорськ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 11 та є ще 2 невеликих офісу в р.р. Сєвєродонецьк та Маріуполь.
СЛУХАЛИ:
Мукомел І. доповів, що проект «Демократичне врядування в східній Україні» має сприяти зростанню суспільної впевненості і довіри між громадянами і органами влади на сході країни, що стане одним з інструментів досягнення ширшої мети USAID в сфері розвитку, а саме пом'якшення наслідків російської агресії проти України. До основних завдань проекту відносяться розширення участі громадян у процесах спільного вирішення питань на рівні місцевих громад, підвищення ефективності надання державних послуг на сучасному рівні, інтеграція відокремлених, маргіналізованих і ізольованих співтовариств, краще розуміння ключових реформ і зростання довіри до них з боку громадян, а також сприяння різним формам їх активної участі в суспільному житті на основі інклюзивних і демократичних громадянських цінностей. Загалом програма передбачає розвиток нових громадських груп серед молоді з фінансовою підтримкою мікро-проектів; інформування населення про історії успіху; підтримку новостворених «бізнес-асоціацій»; роботу із засобами масової інформації щодо інформування населення про ключові реформи в Україні, Європейський вектор руху України, а також консолідація зусиль спрямована на боротьбу з пропагандою Російської Федерації; технічну допомогу громаді при використанні прозорих процедур закупівлі; підтримку розвитку громадських освітніх ініціатив; створення інтернет-мереж професійних журналістів для викриття пропаганди та фальшивих новин; організацію культурних заходів та фестивалів; підтримку зв’язків українських фахівців і студентів з колегами інших областей України; покращення надання адміністративних та соціальних послуг українцям, які проживають на тимчасово окупованих територіях, а також вразливим верствам населення; підтримку адвокаційних кампаній направлених на захист прав внутрішньо переміщених осіб.
СЛУХАЛИ:
Мукомел І. доповів, що адвокація - це діяльність з представництва та захисту інтересів клієнта (індивіда або групи людей) уповноваженої особи чи організації з метою отримання клієнтами доступу до благ, на які вони мають право, але не можуть його реалізувати. Досягається така мета через взаємодію від імені клієнта з юридичними та фізичними особами, впливом на громадську думку та рішення в політичній, економічній, соціальній сфері державного управління.
Для позначення адвокації вживається надзвичайно широке коло понять та термінів – «адвокасі», «лобіювання», «лобістська діяльність», «захист інтересів», «організоване представництво інтересів», «система консультування», «громадські справи», «зв’язки з урядом», «вплив громадськості», «участь громадськості», «залучення громадськості», «взаємодія громадськості», «доступ громадськості» тощо. Більшість категоріально-понятійного апарату впливу громадськості на прийняття нормативно-правових актів, який вживається у вітчизняних наукових виданнях, є запозиченим з відповідних іноземних практик.Термін вживається в контексті діяльності неурядових організацій або правозахисних громадських рухів. Також адвокація розглядається як один із методів соціальної роботи. Слід відрізняти від лобіювання - це вплив на законодавчі процеси в інтересах певної соціальної групи, може вважатися одним із різновидів адвокації. Однак у випадку адвокації мова завжди йде про захист інтересів уразливих категорій населення, тоді як лобістська діяльність може мати на меті, наприклад, збільшення прибутків корпорацій, надання або розширення привілеїв тощо. Представництво інтересів може здійснюватися на індивідуальному рівні (за зверненням окремої особи) або колективному (коли йдеться про захист спільного інтересу групи осіб). Також адвокаційні дії різняться за рівнем, на якому відбувається конфлікт інтересів: локальний, регіональний, національний, глобальний.
СЛУХАЛИ:
Мукомел І., Чикунова Ю. акцентували увагу присутных, що обидва предсавлених Проекта будуть займатися адвокацією, слід зауважити, що діяльність буде направлена на вирішення проблем на місцевому рівні - державний рівень виходить за межі компетенцій відповідальних виконавців. Присутнім на засіданні необхідно формулювати проблемні питання, а представники Проектів постараються навчити підприємців вирішувати наявні проблеми. Згодом будуть проведені тренінги/практичні заняття, які дозволять повисити рівень компетенції зацікавлених осіб.
ВИСТУПИЛИ:
Цюх О.А., Кондратюк С.І, Волько, Тихонова Н.В., Коротун М.С., Савченко С.М., Черногор С.А., Німаніхін В.Д, Подгорний В.В., Свириденко С.М., Бахова В.І, Саржевськ О.М, Семенець О.Я., Меленець В.О., Мищенко А.М., Одаренко Л.В., Шахбаз'ян Д.І. виступили з пропозиціями та запитаннями: проблема кадрового потенціалу, необхідність введення дуальної системи освіти, недосконала законодавча база освіти в Україні; водопостачання та водовідведення; велика різниця місцевого оподаткування - необхідність системи лобіювання інтересів суб'єктів господарювання; військові дії; забруднення навколишнього середовища Краматорським феросплавним заводом; оплата за електроенергію; неможливість вести туристичний бізнес через незадовільне прибирання сміття, також необхідні безпечні умови переміщення для промислового туризму, вкрай необхідна якісна логістика; чи можна за допомогою Проектів вирішувати проблеми обласного рівня; «лівий» алкоголь, що утруднює діяльність «чистого» бізнесу»; необхідність пошуку нових ринок для реалізації керамічних виробів, також застарілі технології та дизайн; відсутність популяризації об'єднань пасічників; техогляд вантажного транспорту проводиться тільки в м.Ізюм (Харківська область); незадовільний стан сайту м Краматорськ, який вкрай потребує реорганізації та допрацювання.
Мукомел І. акцентував увагу присутніх на необхідності системної роботи (запити, підтримка); також необхідно чітко розуміти навантаження на місцеві бюджети якщо це стосується місцевих податків – податок на землю, туристичній збір і т.п.; в будь - якому разі необхідно зібрати пул проблемних питань та розглянути інструменти вирішення самостійно (прибирання сміття або встановлення власників територій для промислового туризму); також необхідно знання Земельного Кодексу України.
Хенсон А. додала, що в компетенції Проектів допомагати вирішувати проблеми обласного рівня.
Борозєнцев С.В. акцентував увагу присутніх, що більшість проблемних питань мають змогу вирішувати міські ради, але, на жаль, в м. Краматорськ немає еколога, а у зв’язку з цим немає комплексного дослідження екології міста. Алгоритм вирішення проблеми – це визначення – експертиза – підготовка вирішення. На жаль, всі правила прописані під постачальників води та електроенергії, але можливо регулювати господарські відношення за допомогою договорів. Також для підприємців вкрай важливі питання землеволодіння: у Краматорську немає генерального плану розвитку міста. Насущна проблема використання водних ресурсів для розведення риби. Також необхідні Центри сертифікації технічних фахівців.
Васильченко Г. додала, що повинна працювати система по лобіюванню системи оподаткування: проводились дослідження, але на жаль немає готового результату. Запросила присутніх вносити пропозиції для вирішення цього питання. Розповіла про досвід створення освітніх кластерів у м. Львів.
Ануфрієв М.Ю. акцентував увагу присутніх, що через обраних ними депутатів підприємці мають змогу впливати на рівень місцевих податків. Необхідно збирати пул проблем: за результатами будуть працювати робочі групи. Окремо виділив необхідність дуальної системи освіти: Донецька ТПП протягом тривалого часу обговорює необхідність дуальної системи освіти і готова включитися в робочий процес, надавши майданчик і технічні ресурси.
Соловйов А. додав, що при вирішенні проблемних питань емоцій буває недостатньо: необхідне планомірне будування бізнес - клімату. Запросив присутніх додавати свої пропозиції.
Борозєнцев С.В. запропонував перейти до підведення підсумків.
СЛУХАЛИ:
Мукомел І. виділив основні проблемні питання: кадровий потенціал, місцеві податки, встановлення транспортних маршрутів, відсутність генеральних планів розвитку міст, незадовільний рекламний сервіс, техогляд вантажного транспорту, водопостачання та сплата за електроенергію. Запропонував присутнім надсилати свої пропозиції до Проектів.
ВИСТУПИЛИ:
Тихонова Н.В. розповіла про ініціативу розробки проекту закону про заборону торгівлєю людьми.
Мукомел І. подякував за активну громадську позицію. Додав, що питання взаємовідносин з ДТЕК будуть розглядатися окремо.
Чикунова Ю. нагадала присутнім про грантові програми, які надаються Проектами.
Ануфрієв М.Ю., Борозєнцев С.В. ще раз звернулися до присутніх з проханням формувати пул проблемних питань навіть «своїми» словами та надсилати їх до секретаріату Комітету (е-mail: oleg.bedzay@donetskcci.com моб. (050) 347-85-73; контактна особа - Олег Миколайович Бедзай)
Борозєнцев С.В. підвів підсумки засідання Комітету: нагадав про необхідність формування порядку денного наступного засідання Комітету. акцентував увагу на можливості Донецької ТПП надавати всебічну допомогу підприємцям з усіх питань, що виникають в процесі ведення господарської діяльності.
РЕКОМЕНДОВАНО:
• Членам Комітету, присутніх на засіданні особам вести свою діяльність виключно в рамках правового поля, в разі необхідності звертатися в ТОВ «Фірма юридичних послуг« Патронат », м Краматорськ (директор Борозєнцев Сергій Вікторович, моб. 0504740084 e-mail: patron2111 @ ukr .net). Підтримати ініціативи Проектів USAID «Економічна підтримка Східної України» та «Демократичне врядування у Східній Україні» щодо подальшого взаємодії, в тому числі допомогти з поширенням інформації про можливу співпрацю зацікавленим особам та до 21 червня ц.р. вислати до секретаріату Комітету (е-mail: oleg.bedzay@donetskcci.com моб. (050) 347-85-73; контактна особа - Олег Миколайович Бедзай) проблемні питання, які заважають проводити господарську діяльність. Підготувати та надіслати свої пропозиції щодо порядку денного наступного засідання Комітету. Постійно вести роз'яснювальну роботу з представниками бізнес-середовища щодо підвищення соціальної активності - підприємцям необхідно більш активно відстоювати свої права, принаймні, право бути почутим (акцентувати увагу на необхідності відстоювати свої права в рамках правового поля).
• Секретаріату Комітету акумулювати пропозиції, надіслані від членів цільової аудиторії та надіслати їх до відповідальних виконавців Проектів.

Голова .............................................................................. С.В. Борозєнцев
Протокол вів: .................................................................... техничний секретар О.М. Бедзай

ДОДАТОК 1


1. Ануфрієв М.Ю. – Президент Донецької ТПП, м. Краматорськ.
2. Бахова В.І. - директор ЧП «Циркон», м. Слов’янськ.
3. Бедзай О.М. - генеральний директор Регіонального фонду підтримки підприємництва по Донецькій області, технічний секретар Комітету, м. Краматорськ.
4. Борозенцев С.В. - директор ТОВ "Фірма юридичних послуг «Патронат», м. Краматорськ.
5. Борозенцева Т.В. - президент Обласного Клубу Підприємців «Наше Дело», м. Краматорськ.
6. Волько В.А. - директор ТОВ Украгропромсервіс », м Дружківка.
7. Дрєєв А.М. – Спілка юристів України, м. Северодонецьк.
8. Єрюшкіна К.С. - начальник бізнес-центру ПАТ «УкрСиббанк» (BNP PARIBAS GROUP).
9. Запорощенко С.Ю. – директор ГО «Кураховський центр місцевого економічного розвитку», м. Курахово.
10. Кондратюк С.І. - Краматорський клуб підприємців, м. Краматорськ.
11. Коротун М.С. - директор ТОВ "НПП «Крамтехцентр», м. Краматорськ.
12. Коротун С.В. - ФОП Коротун, м. Краматорськ.
13. Лимаренко В.М. - зав. сектором краєзнавства та туризму Донецького обласного учбово - методичного центру культури, м.Краматорськ.
14. Меленець В.О. - директор ТОВ «Керамічні маси Донбасу», м. Слов’янськ.
15. Міщенко А.М. - заступник голови ГО «Спілка виробників художньої кераміки», м. Слов’янськ.
16. Німаніхін В.Д. - Fashion кластер, фінансовий керівник підприємства VELNA, м. Українськ.
17. Одаренко Л.В. - ФОП, м. Краматорськ.
18. Павленко О.В. - керуючий АБ «ПАВЛЕНКО & ПАРТНЕРИ», регіональний адвокат БФ «Право на захист», м.Краматорськ.
19. Передрій І.В. - засновник СКП «Поліс», м. Селидове.
20. Петриченко Г.О. - ГО «Куркуль», Бахмут.
21. Плєсканов Д.В. - ФОП, м. Краматорськ.
22. Подгорний В.В. - засновник ТОВ «ТПК «Чайка» , м. Дружківка.
23. Савченко С.М. - директор ТОВ «Эктолайн», м. Слов’янськ.
24. Саржевська О.М. - керівник ГО «Розвиток інфціатив», м. Слов’янськ.
25. Свириденко С.М. - ФОП, Костянтинівський район.
26. Семенець О.Я. - генеральний директор ПП «Керам-ексклюзив», м. Слов’янськ.
27. Теличко Г.О. - Fashion кластер, ФОП Теличко, м. Вугледар.
28. Тесленко В.М. - директор «Геннліх Україна», м. Слов'янськ.
29. Тихонова Н.В. - Ліга ділових і професійних жінок, м. Краматорськ.
30. Цюх О.А. - фін. директор ТОВ "НПП «Крамтехцентр», м. Краматорськ.
31. Черногор С.А. - громадський діяч, м. Краматорськ.
32. Шахбаз'ян Д.І. - Луганська обласна асоціація пасічників, Луганська обласна організація «Спілка юристів України», м.Северодонецьк.
33. Соловйов А. - менеджер з розвитку громад, Проект USAID «Економічна підтримка Східної України».
34. Васильченко Г. - експерт з розвитку громад, Проект USAID «Економічна підтримка Східної України».
35. Чикунова Ю. - спеціаліст з розвитку громад Проект USAID «Економічна підтримка Східної України».
36. Аліса Хенсон - заступник керівника Проекту USAID «Демократичне врядування на Сході України».
37. Мукомел І.- менеджер з імплементації проектів, Проект USAID «Демократичне врядування на Сході України».