+38 050 477-01-11    ГАРЯЧА ЛIНIЯ    +38 067 567-01-11

Парламент ухвалив закон про податкові канікули: що ним передбачено

Через карантин багато вимог за податковими зобов'язаннями пом'якшать. Пандемія коронавірусу внесла значні корективи в роботу багатьох українських підприємств, які змушені дотримуватися правил всеукраїнського карантину.

Обмежувальні заходи завдадуть збитків бізнесу, у багатьох людей знизиться рівень доходів, хтось зовсім залишиться без роботи і заробітку.

Низка поступок бізнесу з боку держави передбачені законопроектом №3219 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", який був остаточно проголосований 17 березня. Відповідно до цього закону:

 • Тимчасово, на період епідемії, звільнені від ввізного мита і ПДВ операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів, медичного обладнання, які можуть використовуватися для лікування коронавірусної хвороби. Перелік товарів, які звільняються від ПДВ, повинен підготувати Кабмін.

 • Тимчасово, на період епідемії, товари, роботи і послуги, необхідні для боротьби з епідемією, не обов'язково повинні закуповуватися через електронні системи.

 • На час карантину, встановленого Кабміном, працівників можна відправляти в неоплачувану відпустку, який не обмежується 15 календарними днями. Це не є порушенням трудового законодавства.

 • У зв'язку з карантином термін подачі декларацій чиновниками продовжений до 1 червня.

 • За порушення податкового законодавства в період з 1 березня по 31 травня 2020 року штрафні санкції не застосовуються (за винятком порушень за договорами довгострокового страхування життя або недержавного пенсійного страхування, порушень відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, порушень правил обліку, виробництва та обігу спирту і палива, порушень нарахування, декларування і сплати ПДВ, акцизів, ренти). За період з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується пеня, а та, що нарахована, підлягає списанню.

 • З 18 березня по 31 травня запроваджується мораторій на всі перевірки (документальні та фактичні) – крім документальних перевірок в разі подачі заяв на повернення ПДВ. Також припиняються перевірки, які були розпочаті до 18 березня, але не встигли завершитися, і призупиняється відлік термінів давності щодо подання декларацій, податкових розрахунків та ін., передбачених ст. 102 Податкового кодексу.

 • Для всіх платників податків, зобов'язаних подавати податкові декларації, термін подачі декларацій в цьому році відсувається до 1 липня.

 • Фізособи, які повинні були самостійно сплатити суму податкового зобов'язання до 1 серпня, зможуть це зробити до 1 жовтня 2020 роки без всяких штрафних санкцій.

 • З 1 березня по 30 квітня 2020 роки не нараховується і не повинна бути сплачена плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності). Ці зміни можуть бути відображені у раніше поданих податкових деклараціях.

 • З 1 березня по 30 квітня фізичні та юридичні особи звільняються від нарахування та сплати податку на нерухомість. Це також можна відобразити в уточнюючій податковій декларації.

 • Звільняються від нарахування та сплати єдиного внеску з 1 березня до 30 квітня фізичні особи-підприємці (зокрема, "спрощенці"), самозайняті особи (вчені, літератори, артисти, медики, юристи та ін.), фермери. При цьому буде вважатися, що вони за ці місяці сплатили мінімальний єдиний податок.

 • Не застосовуються штрафні санкції з 1 березня по 30 квітня за такі порушення, як несвоєчасна або неповна сплата єдиного податку, несвоєчасне подання звітності до податкової.

 • З 18 березня по 18 травня 2020 роки не проводяться перевірки щодо ЄСВ і не нараховується пеня.

 • Обов'язкове введення РРО (реєстраторів розрахункових операцій), зокрема, програмних РРО, заплановане з 1 жовтня 2020 року, відкладається до 1 січня 2021 року. А для підприємців 2-4 груп з річним доходом менше 1 млн грн – до 1 квітня 2021 року.