+38 050 477-01-11    ГАРЯЧА ЛIНIЯ    +38 067 567-01-11

НОВІ ВИМОГИ РЕЄСТРАЦІЇ ВИХОДУ ЗІ СКЛАДУ УЧАСНИКІВ ТОВ

2 листопада 2019 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності». З цими змінами Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» суттєво змінив порядок державної реєстрації бізнесу.

Новели Закону мають усунути юридичні прогалини, що сприяли рейдерським захопленням корпоративних прав.

На сьогодні ряд підприємств висловили занепокоєння щодо складнощів при підготовці до реєстраційних дій. Тому розглянемо алгоритм реєстрації виходу зі складу учасників ТОВ:

Порядок виходу учасника з ТОВ за власним бажанням залежить від розміру частки такого учасника у статутному капіталі.

Ті учасники, частка яких становить менше 50%, можуть вийти з ТОВ у будь-який час без згоди інших учасників. А учасники з часткою 50% і більше можуть вийти виключно за згодою всіх інших учасників протягом одного місяця з дня надання згоди останнім учасником.

Учасник вважається таким, що вийшов з ТОВ, з дня державної реєстрації його виходу.

При цьому Закон не вимагає ані скликання та проведення загальних зборів для прийняття відповідного рішення про вихід, ані внесення змін до статуту.

Реєстраційні дії можуть здійснювати державні реєстратори органів місцевого самоврядування/місцевих державних адміністрацій та нотаріуси (державні та приватні). Звернутися до них можна в межах відповідної області місцезнаходження юридичної особи (принцип екстериторіальності).

Учасник, який виходить з ТОВ, сам подає державному реєстратору заяву про вихід з ТОВ, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально з обов’язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів. У разі виходу учасника із часткою 50% і більше додатково подається згода інших учасників, справжність підписів на яких засвідчується нотаріально. Вимога щодо нотаріального засвідчення з обов’язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів не застосовується у разі державної реєстрацію змін до відомостей про ТОВ на підставі документів, створених на порталі електронних сервісів та підписаних кваліфікованим електронним підписом.

Законом запланований механізм автоматичного повідомлення про вчинені реєстраційні дії щодо юридичної особи, проте такий порядок має визначити КМУ. Тому про вихід учасника товариство дізнається від нього самого або безпосередньо з ЄДР.

Отже, процедура державної реєстрації максимально спрощена, здійснюється самим учасником, що усуває можливість будь-якого маніпулювання з боку інших недобросовісних учасників чи самого товариства.

Юридичний відділ Донецької ТПП