+38 050 477-01-11    ГАРЯЧА ЛIНIЯ    +38 067 567-01-11

Торгова марка – захист вашого бізнесу!

У сучасній українській економіці значущість проблем формування і керування торговельними марками багато в чому визначається розвитком конкуренції на споживчому ринку. Закордонні виробники, активно використовуючи концепцію брендингу, створюють стійкі конкурентні переваги своїх торговельних марок у свідомості вітчизняних споживачів.

Власне кажучи, на сучасному ринку триває боротьба торговельних марок і їхніх рекламних образів за місце у свідомості покупців.
Навіщо ФОП реєструвати торговельну марку? На це питання відповідає фахівець з інтелектуальної власності, провідний експерт відділення в місті Маріуполь Донецької ТПП Людмила Карасёва.

- Почнемо з того, що торгова марка є об'єктом інтелектуальної власності. А під власністю розуміють право — володіти, користуватися, розпоряджатися об'єктом власності. Розрізняють матеріальні об'єкти (квартири, машини, гаражі, дачі і будь-які інші речі) і нематеріальні - це об'єкти інтелектуальної власності. До їх не можна доторкнутися руками, але вони мають не меншу вартість. Наприклад: вартість торгової марки (ТМ) «Моршинська» становить понад 507 млн доларів. Тобто, свідоцтво, така собі «картонка», коштує таких грошей! З об'єктами інтелектуальної власності, зокрема з ТМ, можна проводити такі самі операції, що і з матеріальними об'єктами (я маю на увазі: дарувати, продавати, залишити в спадок), з однією відмінністю, що матеріальні об'єкти, наприклад, машина, через 20 років, може перетворитися на купу металолому, а вартість ТМ може вирости до величезних розмірів. Машину можна здати в оренду одній особі або компанії, а ТМ можна здати в оренду одночасно необмеженій кількості осіб.

Тепер згадаємо, хто такий ФОП. Це фізична особа-підприємець, яка може вести господарську діяльність від власного імені. Відповідно виняткові права на використання ТМ будуть належати тільки одній людині, а вона вже має право самостійно використовувати торговельну марку або продати її, або передавати права на використання іншим особам і компаніям.

І якщо ви вирішили створити свій бізнес, нехай навіть невеликий, зареєструйте свою торгову марку. Адже для розвитку будь-якої компанії важливі впізнаваність, популярність, довіра споживача. Яким би прекрасним не був ваш товар або послуга, покупці будуть дізнаватися про його не за рівнем якості, а по упаковці, назві або логотипу.

Найкращий варіант — це реєстрація ТМ ще до виходу товару або послуги на ринок. Практика показує, що цим правом краще скористатися без зволікання. Якщо хтось випередить вас і зробить реєстрацію торгової марки, це може поставити під загрозу існування всього вашого бізнесу або зробити його залежним від іншої особи.

Так, ви звичайно не зобов'язані реєструвати ТМ, це скоріше право, яке має кожен. Але якщо ви зареєстрували свою торгову марку, то бізнес, який ведеться під зареєстрованим позначенням, знаходиться під надійною охороною та у вас є реальний інструмент, з яким ви в разі потреби швидко розв'язавати питання про відновлення прав. А якщо не реєстрували?

Тоді проблем не уникнути, причому і результат «патентних розборок» вам заздалегідь ніхто не гарантує. Наведу приклади основних реальних ситуацій, з якими звертаються підприємці.

Уявіть собі, що ваша компанія випускає один і той же продукт або надає послуги вже протягом великої кількості часу. У вашого товару або послуги є своя оригінальна назва, унікальне оформлення, є свій покупець, якому подобається саме ваш товар. Загалом, ви створили свою ТМ.

Але в один день, ваш офіс надходить лист від якоїсь компанії, в якому вам віднині пропонується припинити використання вашої ТМ. Крім того, ця компанія висуває фінансові вимоги за незаконне використання їх ТМ. До листа додана копія свідоцтва про реєстрацію ТМ, в якому сказано, що правовласником «вашої» ТМ є саме ця організація. І що це означає? А це означає, що ТМ яка здавалася тільки вашою, більше не належить вам! І доведеться міняти назву свого товару, яке використовувалося роками, та відмовитися від частини лояльних клієнтів. Вони так само будуть лояльні до «вашої» ТМ, але користуватися цим буде вже інша компанія. За рішенням суду у вас можуть бути вилучені всі товари, марковані вашою колишньою ТМ, і доведеться виплачувати грошове відшкодування цій компанії, або доведеться вступити в довгі судові тяжби, тому що іншого виходу у вас не залишаться. Ви будете намагатися повернути свою ТМ назад, але, на практиці у вас майже немає шансів.У будь-якому випадку, поки буде йти суд, ви не зможете користуватися своєю ТМ. Вам доведеться придумувати нову назву свого продукту, придумувати нову ТМ, робити нову етикетку для вашого товару або змінювати логотип вашої компанії, запускати нову рекламну компанію.

Інша ситуація. Уявіть, що у вас є своя ТМ, логотип, упаковка. Ви рекламуєте свій товар, вкладаєте в це великі гроші, робите сайт з використанням логотипу і т.д. Одного разу ви заходите в магазин і бачите на прилавку товар, в точно такій же упаковці. При цьому ви розумієте, що на прилавку точно лежить не ваш товар. Ви розглядаєте товар і з подивом помічаєте, що на упаковці повторюється все, крім найменування виробника, адреси виробника і складу продукту. Ви зіткнулися з контрафактною продукцією. Неприємно, погодьтеся.

Виникають питання: що робити? кому скаржитися? У цій ситуації, вам потрібно замовляти термінову перевірку по базі вже поданих на реєстрацію і зареєстрованих ТМ, платити подвоєні збори (за терміновість) для того щоб, дізнатися, чи можна зареєструвати вашу ТМ чи ні. Якщо можна - тоді вам пощастило. Подавайте документи на реєстрацію ТМ за прискореною процедурою, платите чималі збори (за терміновість), чекайте 6 місяців, отримуйте свідоцтво на товарний знак і пред'являйте конкурентам. У цій ситуації велике значення має фактор часу. Якщо заявка на реєстрацію буде подана, хоча б на годину пізніше заявки ваших конкурентів — вас очікують довгі та дорогі судові тяжби. Якщо ж зареєструвати ТМ не можна — то продукція, яку ви знайшли в магазині, контрафактом не є і ви опинилися в ситуації, описаної вище.

Так які ж переваги має своя зареєстрована ТМ для ФОПа?
це:

1. Можливість захистити свій бізнес і свій прибуток;

2. Зробити впізнаваними свої товари і послуги і допомогти в конкурентній боротьбі;

3. Зробити інвестицію для себе, своїх дітей і онуків;

4. Отримати доменне ім'я в зоні національного домену верхнього рівня UA;

5. Можливість отримувати додаткові доходи від передачі прав на
використання ТМ за ліцензійними договорами, договорами франшизи;

6. Можливість продати, подарувати, залишити в спадок.

Вигоди від реєстрації торгової марки наявні. Але підприємці продовжують виробляти та просувати свій продукт без реєстрації. А хороших слів, назв та імен не так вже й багато. І з кожним днем, місяцем, роком їх стає все менше. Не пропустіть можливість захистити свій бізнес!

Донецька ТПП завжди готова до співпраці й допоможе розібратися в питаннях захисту і реєстрації ваших прав.                                                     

e -mail: karaseva.mila77@gmail.com телефон: (+38) 099-128-27-97