+38 050 477-01-11    ГАРЯЧА ЛIНIЯ    +38 067 567-01-11

CHAMBER NEWS. КРАЩІ РАЗОМ. ДонНАБА в Краматорську: від стратегії виживання до стратегії розвитку.

Донбаська національна академія будівництва і архітектури (ДонНАБА) - вищий навчальний заклад, який в грудні 2014 року було переміщено з окупованої Макіївки до Краматорська. З тих пір вже п'ятий рік вуз живе і успішно розвивається на новому місці.Процес переміщення був не простим. Все керівництво в Макіївці перейшло на сторону сепаратистів. Тим, хто не захотів миритися з бандитською владою, довелося організовувати підпільну групу, таємно виходити на контакт з Міністерством освіти і науки (МОНУ) і домагатися наказу про переміщення. Наказ був підписаний 01 грудня 2014 року, призначено нове керівництво ДонНАБА, і почалася діяльність вузу в Краматорську.

Тепер 1 грудня ми відзначаємо день народження академії на новому місці.

На переїзд зважилися лише 25 викладачів з 450, які працювали в Макіївці, і приблизно 250 студентів з більш ніж 4000. У Краматорську у ДонНАБА не було ніякої бази. В якості юридичної адреси МОНУ визначило напівзруйнований навчальний корпус №5 ДДМА, який близько 25 років використовувався як склад. Орендували кілька кімнат в ДДМА і, в найважчих умовах, в лютому 2015 року розпочався навчальний процес.
Були прийняті стратегічні рішення і поставлені завдання, які можна охарактеризувати як «Стратегію виживання». Ось коротко ці рішення і цілі:
1. Зберегти академію як самостійну навчальну одиницю в освітньому просторі України. Не допустити закриття або злиття академії з іншим вузом.

2. Ми не йдемо з Донбасу. Це наша земля, тут навчаються наші діти, і ми звідси не підемо. Нами були відкинуті всі пропозиції про переміщення ДонНАБА на Центральну або Західну Україну..

3. Закласти основу матеріальної бази ДонНАБА в Краматорську. Отримати на баланс навчальний корпус, знайти ресурси і відремонтувати будівлю. Вирішити проблему гуртожитку та навчально-лабораторного корпусу.

4. Організувати навчальний процес відповідно до освітніх стандартів України. Реалізовувати інтеграцію до європейських освітніх вимог.

5. Створити систему дуальної - теоретично-практичної наскрізної підготовки: кваліфікований робітник - молодший спеціаліст - бакалавр - магістр, як запорука успішного і конкурентоспроможного технічного фахівця.

6. Після повернення в Макіївку зберегти в Краматорську Північну філію студентів ДонНАБА, яка існує як нинішня база.

Поставлені цілі виконувалися ціною наполегливої щоденної праці всього колективу. Люди працювали понаднормово, виконували навантаження фактично на 2-3 ставки, отримуючи зарплату максимум за 1,5 ставки, але при цьому не нарікали, а проявляли справжній трудовий героїзм. Я пишаюся людьми, з якими мені довелося працювати в ці важкі роки.

Нам вдалося отримати на баланс будівлю навчального корпусу, ми отримали фінансову підтримку від Чеської агенції розвитку (CzDA) і в жовтні 2016 року перебралися у власну, відремонтовану будівлю. В кінці 2017 роки нам було передано на баланс будівлю гуртожитку, яке раніше належало будівельному училищу. Дві третини цієї будівлі були непридатні для експлуатації. Нам знову допомогла CzDA, і з листопада 2018 року в гуртожитку почалася перша черга капітального ремонту. Ми сподіваємося на продовження співпраці з CzDA, і в 2019 році наші студенти і викладачі отримають, нарешті, гідне житло.

У березні 2019 роки ми хочемо отримати на баланс майстерні будівельного училища. Уже здійснюється пошук ресурсів для створення на цьому місці навчально-лабораторного корпусу. Так закладається матеріальна база ДонНАБА в Краматорську.

З кожним роком у нас зростає чисельність студентів. В даний час в ДонНАБА навчається понад 400 осіб на стаціонарі і майже 200 заочників. За нашими оцінками, в 2022 році чисельність студентів стаціонару досягне 1000 чоловік і на цьому рівні стабілізується.
Нам вдається забезпечувати якісну освіту. Наші випускники затребувані на ринку праці. У нас навіть виникають проблеми з відвідуваністю на старших курсах, тому що старшокурсники вже працюють за фахом. Доводиться йти назустріч, продовжувати терміни сесій і переносити терміни захистів, але мене, відверто кажучи, такі проблеми навіть трохи радують. Наші студенти регулярно виграють олімпіади, міжнародні та всеукраїнські конкурси.

У 2017-2018 роках троє студентів-будівельників ДонНАБА пройшли стажування і захистили магістерські дипломи в Політехнічному університеті м Лейрія (Португалія) і отримали дипломи Португальського університету, одночасно з українськими дипломами. Програма стажувань в європейських вузах триває.

Таким чином, можна констатувати: «Стратегія виживання», в цілому, успішно виконана, за чотири роки на новому місці фактично створений новий вуз. Настав час розробляти і здійснювати нову стратегію - «Стратегію розвитку».

Основні цілі і завдання «Стратегії розвитку», такі:
1. Приєднати до ДонНАБА Краматорське будівельне училище як відокремлений структурний підрозділ. З огляду на, що до складу ДонНАБА вже входить Дружківський житлово-комунальний коледж (ДЖКК), створити ланцюжок наскрізної будівельної підготовки: кваліфікований робітник - майстер - інженер - кандидат наук.

2. Створити навчально-лабораторний комплекс ДонНАБА і розгорнути науково-дослідну діяльність. Навчально-лабораторний комплекс ДонНАБА включатиме навчально-лабораторний корпус на місці нинішніх майстерень будівельного училища і лабораторії ДЖКК. Забезпечити лабораторії сучасним науковим обладнанням. Організувати спільні наукові дослідження з провідними науковими установами ЄС і США. Приєднати до ДонНАБА зруйновану будівлю плавального басейну, яка знаходиться на території училища, реконструювати його і використовувати як навчально-лабораторний корпус проблем екології та водопостачання регіону.

3. Впроваджувати методи навчання та комунікації з використанням IT-технологій. Для цього розвивати парк сучасної комп'ютерної техніки ДонНАБА і створити внутрішні інформаційні мережі.

4. Інтегрувати ДонНАБА в Європейський освітній простір. Організувати на постійній основі систему стажувань викладачів і студентів в провідних університетах ЄС.

5. Розвивати студентський спорт. Створити на базі спортивного залу та майданчика училища сучасний спорткомплекс. Розвивати в якості профільних видів спорту: спортивну боротьбу (греко-римську, вільну, самбо, дзюдо), фітнес, чірлідінг, легку атлетику.

6. Розвивати студентську самодіяльність. На базі актового залу училища і ДЖКК створити гуртки самодіяльності, музичний ансамбль, гурток літературної творчості. Організувати випуск літературного альманаху.

7. Після звільнення Україною окупованій частині Донбасу повернути до Макіївки підготовку магістрів і фінальну підготовку бакалаврів. У Краматорську залишиться Північна філія, в якій буде проводитися підготовка бакалаврів (1-3 курс), підготовка молодших спеціалістів буде здійснюватися на базі ДЖКК, а на базі будівельного училища ДонНАБА готуватимуться кваліфіковані робітники.

Втілення в життя поставлених цілей є не менш (якщо не більш) важким завданням, ніж виконання стратегії виживання, але колективу ДонНАБА ці цілі по плечу.

Хотілося б також розраховувати на розуміння і допомогу з боку МОНУ, обласної адміністрації, міської влади. Поки з боку МОНУ допомогу мінімальна, з боку міської влади вона нульова, а з обласною адміністрацією в особі департаменту освіти у нас конфлікт.
При цьому ми, безумовно, корисні для міста і області. У нас навчаються близько 600 студентів, ми створили в Краматорську понад 150 робочих місць, ми за 4 роки залучили близько 13 млн. грн. іноземної допомоги і вклали ці гроші в розвиток інфраструктури. Щорічно ДонНАБА виконує інженерних проектних і консультаційних робіт на суму близько 1 млн. грн.

Ми готуємо архітекторів, інженерів-будівельників, фахівців з водопостачання, тепло- і газопостачання, механіків по будівельним і дорожнім машин і обладнання, фахівців автомобільного господарства, екологів, економістів і менеджерів для будівництва та ЖКК. Всі ці спеціальності є гостродефіцитними в Донбасі, і їх затребуваність буде завжди. При цьому потрібно чітко розуміти, що фахівці з інших регіонів до нас не поїдуть. Донбас повинен вирішувати свої завдання власними кадрами.

Саме на це і націлена наша нова стратегія - «Стратегія розвитку».

Ректор ДонНАБА,
доктор технічних наук, професор
В. А. Кравець